Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

O nás

Ze Stodoly je projekt, který jsme si upekli doma u rodinného krbu. Se zvědavostí jsme se pustili do lisování panenských olejů, které jsme si zamilovali. Jednu lahvičku za druhou plníme od roku 2018 lněným, řepkovým a makovým olejem.

Proč se jmenujeme Ze Stodoly

Stodola je pro nás symbol tradičního hospodářství a místa, kde hospodář uchovává sklizeň své práce. Z toho dobrého, co nám pole přinesla do Stodoly, pak pro vás lisujeme oleje Ze Stodoly.

Rodinná tradice

Obhospodařování polí má v naší rodině dlouhou tradici a díky nápadu s lisováním olejů na ni navazuje i další generace.

Vzniklo to nenápadně. Z bratrské výpomoci s výrobou lněné pokrutiny pro firmu Nominal vzešla otázka: "Ale co s tím lněným olejem?" Našemu tátovi to nedalo a začal se zajímat dál. A tak třeba zjistil, že panenské oleje může lisovat i z vlastních semínek, máku a řepky. Probírali jsme nápad s lisováním olejů tak dlouho, až jsme se do projektu pustili společně celá rodina. Každý přispěl tím, co uměl, a všichni dohromady velkým odhodláním a nadšením. 

K první lahvičce jsme ale měli ještě daleko. Nejdříve jsme se pustili do zbourání starého stavení, na jehož místě vyrostla nová lisovna. Táta Václav dlouhé měsíce vybíral vhodný šnekový lis a nechával si jej upravit na míru, aby dokázal vylisovat co nejkvalitnější olej. Dcery Eliška a Kristýna zase vymýšlely, jak se budeme jmenovat, nechávaly hlasovat své kamarády o tvaru lahviček a sepisovaly texty na web. A hlavně jsme dohromady objevovali čím vším jsou oleje prospěšné zdraví.

Lisování vlastních olejů jsme spustili na jaře roku 2018. Plnili jsme první lahvičky, vyráželi na farmářské trhy a neustále se učili. Nejen to, jak můžeme ještě vylepšit kvalitu produktů, ale i o celém chodu firmy, navíc rodinné! Řeknem vám, někdy dá zabrat pracovat společně v jedné firmě, ale stejně máme nakonec největší radost z toho, že je Stodola naším společným dílem. 

Dnes už je těch naplněných lahviček nepočítaně, co se ale počítá je každá kapka radosti, kterou oleje přinesly do jídla a zdraví dalších lidí. Děkujeme za každé povzbuzení i pochvalu, které nám dodávají energii, a za každou zpětnou vazbu, která nám pomáhá na sobě stále pracovat. 

rodina Novákova

Václav Novák

Hlava rodiny a celého hospodářství. Na polích pěstuje olejniny, mák a řepku pro naše oleje, a taky obilí a brambory. Ve Stodole má na starosti to nejdůležitější, lisování olejů. Výrobě se věnuje s péči a chutí. Neustále totiž testuje, zda mají oleje tu správnou chuť.

Před několika lety se hecl se synovcem, že uběhnou závod B7. Běhání ho tehdy chytlo natolik, že přišel s nápadem uspořádat půlmaraton, a tak se od roku 2016 koná Běh kolem Holého vrchu. Když se sejdeme, otevře láhev dobrého vína a k tomu si neodpustí nějakou tu srandičku, abychom měli doma vždycky veselo.

Marie Nováková

Pracuje jako zdravotní sestra v nemocnici v Novém Městě na Moravě. Ve Stodole dělá, co je zrovna potřeba, plní lahvičky, lepí etikety a hlavně - udržuje naši lisovnu, abychom v ní měli krásně čisto.

Eliška ji má v mobilu uloženou jako Superžena. Ráno vstává první a než se člověk otočí, má uklizeno, uvařeno a napečeno. Radost jí dělá nejen zahrada, ale i včely. Splnila si svůj sen, a tak máme vlastní domácí med. Ať už je v práci, běhá po zahradě, nebo trávíme čas spolu, o vše a všechny kolem sebe s láskou pečuje.

Eliška Nováková

Její smích je nepřeslechnutelný a díky zrzavým vlasům je i nepřehlédnutelná. Podnikání byl její sen, který si plní v naší Stodole nejen když plní lahvičky, ale taky když jezdí za vámi na trhy, posílá oleje, které si objednáte, komunikuje se zdravěnkami a vymýšlí nejrůznější novinky. Ve Stodole má prsty ve všem a díky ní jdeme stále vpřed.

Možná ji už znáte taky jako Holku s handicapem. Na svém blogu píše už více než tři roky o tom, jak dostala ve dvaceti mrtvici a jak si i s handicapem život užívá.

Kristýna Nováková

Jako produkční ji potkáte v Divadle Bolka Polívky, na Muni zas jako studentku. Ve Stodole má pod palcem, co se o nás píše a jak vypadají nejen naše produkty. 

Má ráda pomalá rána, kdy pozdraví slunce a z jógamatky pak míří rovnou do kuchyně, aby si připravila k snídani vajíčka se zeleninou pokapanou řepkovým olejem. Kromě téhle rutiny u ní není jisté kdy a kde ji zastihnete. Snad možná ještě v jejím starém křesle s knihou a hrnkem čaje.

Napsali o nás

20.11.2019, Český rozhlas

U Nováků má každý své práce dost. Dvakrát za měsíc se ale rodina sejde u lisování olejů ze semínek

31.3.2021, Nominy

Stodola je symbolem každého hospodářství

29.11.2019, Lidovky

Řepku lidé vnímají negativně. Je to ale plodina, která půdě prospívá, říká farmářka

23.9.2020, Harpers Bazaar

Poznejte omlazující účinky přírodních olejů

8.1.2019, Dáma

Panenský olej je nabitý zdravím: Jak používat řepkový, makový a lněný olej lisovaný zastudena?

Máte otázku?

Zajímá vás, kolik kilo semínek je potřeba na jednu lahvičku oleje?
Chcete vědět, na kterých farmářských trzích se můžeme potkat?
Máte zájem prodávat oleje ve vašem obchodě nebo bistru?

Ať už se chcete zeptat na cokoliv, ozvěte se nám, rádi odpovíme.


Kontaktujte nás